Menu

Refleksoloji

Refleksoloji Nedir?

Reflex;dış etkilere bağlı olmak üzere istemsiz kas kasılmasıdır ancak REFLEKSOLOJİ kelimesinin içindeki refleks; yansıma, aksetme

Ellerimiz, ayaklarımız, gözbebeklerimiz ve kulaklarımız vücudumuzun bir çeşit haritasını taşımaktadır. Yani her organın el, ayak, gözbebeği ve kulaklarda yansıdığı bir yeri bulunmaktadır.

örneğin; ayaktaki  karaciğer  noktasına baskı uygulayarak ya da ovarak karaciğeri uyarmış oluruz

Ayaklarda organların yansıdığı noktalar daha geniş bir alanda olduğu için el ve kulaktaki noktalara göre daha belirgindir.dolayısıyla bu noktalar üzerinde çalışmak ayakta daha kolaydır

Vücuttaki enerji; stres, üzüntü, hastalık ve travma vb. sonucu tıkanabilir. Bu tıkanıkların sonucu olarak kimi organ gereğinden fazla,kimisi de az enerji alır. Bu dengesizlik yavaş yavaş organların görevlerini yerine getirememesine yol açabilir

Refleksoloji; ayaklardaki bazı noktalara uygulanan basınç ve masaj ile bu tıkanıklıkları açarak serbest enerji akımını sağlamaya yardımcı olur ve böylelikle organlara uyumla dağılan enerji vücudu canlandırır. Enerjinin dengeli yayıldığı vücut sağlıklı bir vücuttur ve kuvvetli bir bağışıklık sistemine sahiptir.

Refleksoloji yapan kişiye Refleksolojist veya Refleksolog denir.

Vücudun enerji yollarında bir tıkanıklık varsa kendini rahatsızlık/hastalık olarak belli eder. Enerji yollarındaki bu tıkanıklık giderildiğinde vücut enerjisi dengelenir ve bağışıklık sistemi güçlenir. İnsan vücudunda bulunan yaşam enerjisi herhangi bir nedenle bloke olduğunda, tıkanıklık oluşan bölge bundan etkilenir. İlgili reflex bölgesine masaj yaparak tıkanıklık giderilir ve vücudun kendi kendine iyileşme mekanizmasının daha iyi çalışması sağlanır

amaç, bedenin kendini iyileştirme gücünü harekete geçirerek vucudumuzun sağlıklı kalmasını sağlamaktır. Stres birçok fiziksel rahatsızlığa sebep olur. Refleksoloji, ilk olarak, ayağın veya elin refleks haritaları üzerinde stresinizin yerini tayin etmenize yardımcı olur. Basınç teknikleri ile stresinizden arınıp gevşeyebilir böylece de sağlığınıza etki edebilirsiniz. 1988’de bir grup refleksolojist California, Eagle Rock’da toplanmış ve refleksolojinin tanımı üzerinde çalışmışlardır.(Mildred Carter, Kevin ve Barbara Kunz ile Margaret Teuwan bu grupta olan kişiler)

Onların tanımına göre

Refleksoloji; Yağ, losyon yada krem kullanılmadan;Baş parmak,parmak ve el teknikleri ile basınç uygulanarak;on temel longutudinal bölge ve alanlar üzerinde tayin edilir. Ayaklar üzerindeki vücut yansımalarını tekrar tekrar ovmak ayağı vücuda bağlar. Böyle bir işin vücutta fizyolojik bir değişikliği etkileyeceği açıklanmıştır (Barbara and Kevin Kunz, Reflexions, Nov-Dec 1983)

Refleksolojinin Tarihi

M.Ö. 2500 lere dayanan Çin, Mısır, Hint kökenli bir terapi tekniğidir. Tüm vücudu ayaklar veya eller boyunca tedavi etmek yeni bir şey değildir. Ayak masajı terapileri Çin’de 5,000 yıl önce genellikle kullanılırdı ve Mısır mezarlarının duvarlarında bulunan resimler ve hiyeroglifseller Mısır’da 4,000 yıldan daha öncesinde refleks tedavisinin uygulandığını göstermişlerdir. Dr. Nunn Mısır’daki Ankhmahor’un mezarında tarif edilen eller ve ayaklardaki işi fizyoterapinin bir formu olarak not etmiştir. Hindistan ve Japonya gibi diğer ülkeler kendi refleksoloji geleneklerine sahiptirler.

Refleksoloji batı’da bu yüzyılın başına kadar hiç bilinmiyordu. Zamanımızda bir Amerikalı kulak-burun-boğaz doktoru olan Dr.William H. Fitzgerald tarafından yeniden keşfedilmiştir. Fitzgerald,vücudu,baştan başlayıp ayaklara inen,ayakların altından vücudun arkasına geçip yine başta biten on eşit bölgeye ayırır.her organ bir dilime denk gelir ve aynı dilimdeki organlar bu dilimden geçen enerji akımını paylaştıkları için birbirlerini etkilerler. M.Ö 3000 yıllarında Çinlilerin yaptığı gibi buna “Bölge Terapisi” adını vermiş ve bunu akupunkturla beraber kullanmıştır. Vücudun bazı bölgelerine sıkıca bastırarak veya masaj yaparak oldukça uzakta olan diğer bölgelerinde etki oluşturabileceğini keşfetmiştir. Meslektaşı olan Doktor E. Bowers ise, 1916’da Doktor Fitzgerald tarafından ileri sürülen bu tedaviyi herkese anlatmış ve beraber yaptıkları bazı buluşları 1917 yılında “Bölgesel Terapi” adında bir kitapta toplamıştır. Eunice Ingham (1879-1974) ise, modern refleksolojinin anası olarak kabul edilmiştir ve “Zone Therapy”nin yardımıyla ayaklarda bütün vücudun haritasını çıkararak refleksolojiye büyük katkıda bulunmuştur.

Bir tıbbi tedavi yöntemi olmadığı gibi sıradan bir ayak masajı da değildir. Refleksolojist uyguladığı baskıyla iyileşmenin gerçekleşebilmesi için gereken enerji yollarını açar.Kan dolaşımı ve enerji akışı düzene girer. Eller ve parmaklar kullanılarak,özel bir teknik ile yapılırken kişi rahatlar,stresi azalır,yorgunluktan arınır.

Refleksolojinin Mekanizması

Refleksolojistler vücudun farklı bölgelerine karşılık gelen eller, ayaklar ve kulaklardaki “refleks bölgeleri”ne basınç uygularlar. Uygulama baş parmak, parmak ve el teknikleri boyunca yapılır. Ayaklar ve ellerdeki gibi refleks alanları, 7200 sinir ucundan oluşur ve bunlar uygulanan basınç ile uyarılırlar. En yaygın formu ayak refleksolojisidir. Ayakların, vücudun tüm alanlarına karşılık gelecek şekilde refleks alanlarına bölündüğüne inanılınır.  Refleksolojide, vücuttaki organlar arasında dolaşan ve yaşayan her hücreye penetre olan bir “hayat enerjisi” olduğuna inanılır. Bu enerji engellendiği zaman, engelli bölge etkilenecek ve refleks bölgeleri farklı organlardaki enerji blokajını yansıtacaktır. Bu nedenle, eğer bir kişinin bir organında problem varsa, refleksolojist yansıyan refleks bölgesine basınç uygulayacak ve kişi ağrı hissedecektir.Bu ağrının, refleks bölgelerindeki kristal tortularından meydana geldiği iddia edilir ve masaj ile bu kristalimsi yapılar kırılır ve ağrı hafifletilir. Aynı zamanda, refleks bölgelerine uygulanan basıncın enerji bloklarını dağıtmak için sinirler boyunca iletildiği iddia edilir.

Refleksolojinin Etkisi

Singapurlu araştırmacılar, yaptıkları iki çalışmada refleksolojik stimulasyonun fiziksel gevşemeye sebep olduğunu ve bir çalışmalarında da kalp fonksiyonuna etki ettiğini bulmuşlardır. Ayrıca, refleksoloji, beden fonksiyonlarını normalleştirir. Normalleşmiş beden fonksiyonları insana rahatlama, kaliteli bir uyku ve toksinlerden arınmış bir beden sağladığı gibi, dolaşım sistemini de güçlendirerek ağrıları dindirir. Refleksoloji terapisi sırasında, bazı organ ve sistemlerin harekete geçmesi doğaldır.Bu esnada kişinin kendisini farklı hissetmesi mümkündür. (Sözgelimi, sindirim refleksine dokunulduğunda karnın guruldaması gibi.)  Refleksoloji araştırmalarının incelenmesi refleksolojinin sadece bu alanlarda sonuçlar başarmadığını aynı zamanda diğer alanlarda da yardımcı olduğunu göstermektedir. Bu alanların bazıları ise ağrının azaltılması, ilaç tedavisinin etkinliğinin artırılması ve ilaçların yan etkilerinin azaltılmasıdır.

Refleksolojinin faydalı olduğu bazı problemler:

Stres, Yorgunluk,  Uykusuzluk, Migren, baş ağrısı,Kadın hastalıkları *PMS’yi (Regl öncesi gerginliği) % 45 oranında azalttığı kanıtlanmıştır. Kabızlık, hazımsızlık, Sırt ağrısı, Romatizma, siyatik, Eklem iltihaplanmaları, Sinüzit, Astım, Prostat sorunları ,böbrek sorunları, Hipertansiyon

Ayrıca araştırmalar Refleksoloji’nin hiçbir yan etkisinin olmadığını ve 20 dk.’lık bir Refleksoloji terapisiyle, vücut sirkülasyonunun % 10-15 oranında harekete geçirdiğini tespit etmişlerdir.

refleksoloji araştırması

Yaşamın her aşaması boyunca, yaşam kalitesi refleksoloji ile arttırılabilir. Doğum yapmış kadınların doğum sürelerinde bir azalma görülmüş, karın ağrısı olan bebekler ağlamayı kesmiş, inkontinansı olan çocukların bu problemi çözülmüş ve yaşlıların ağrıları azalmış ve de düşmeleri sırasındaki kontrolleri artmıştır. yaşlanma, kanser ve diğer hastalıkların genelinde teröpatik bir etki sağlamaktadır Erkeklerde, büyümüş olan prostatta küçülme göstermiştir. Kadınlarda ise menopozu, menstrusyon ve PMS’yi etkilediği bulunmuştur.

Doğum: Ayak refleksolojisi yapılan kadınlarda, refleksolojinin ağrıyı azalttığı ve doğumu uyardığı bulunmuştur.

  1. A) 10 refleksoloji seansı alan hamile kadınlar doğumda kısalmış doğum süresi gösterdiler.
  2. B) Ayak refleksolojisi uygulandığında doğum yapan kadınlar hem daha erken hem de daha tatmin edici bir biçimde süt vermişlerdir.

Hamilelik: Sonuçlar, eller uyarılmadan, annenin ayağını uyarmanın fetal aktiviteyi arttırdığını göstermektedir.

Çocuk Sağlığı:  Hem ilaç tedavisi hem de refleksoloji alan infantil pnömonili çocuklar sadece ilaç tedavisi gören çocuklardan daha çabuk iyileşmişlerdir. 50 çocuk üzerinde yapılan bir araştırmada inkontinansı ve konstipasyonu olan çocukları refleksolojinin başarılı bir şekilde tedavi ettiği bulunmuştur. Yüksek dozda kemoterapi alan akut lösemili çocuklarda el masajı bulantı, kusma, endişe durumu, nabız oranı ve kan basıncında etkili olmuştur. Refleksoloji gören CP’li çocuklar görmeyenlere göre daha çok büyüme oranı göstermişlerdir. Ayak refleksolojisi gören Mental retarde çocuklar görmeyenlerin aksine uzunluk, ağırlık, sağlık düzeyi, sosyal yaşam becerileri ve entellektüel gelişimlerinde  önemli bir şekilde ilerleme göstermişlerdir.

Kadın Sağlığı: Ağrılı menstruasyon deneyimleyen kadınların %95’i ayak refleksolojisini etkili bulmuştur. Refleksoloji pre-menstrual sendromdan şikayet edenlerin %46’sının semptomlarını iyileştirmektedir. Yapılan bir çalışmada ayak refleksolojisi uygulanan menoposal kadınlar arasında, kadınlardan 17 tanesi tamamen, 20 tanesi önemli ölçüde sıkıntılarından kurtulmuş, 4 tanesi etkili sonuçlar görmüş ve 1 tanesi etkilenmemiştir.

Erkek Sağlığı: Refleksolojinin, iktidarsızlık çekenlerde %87.5 ve diğer seksüel disfonksiyonlarda %100 etkili olduğu bulunmuştur. Ayrıca refleksoloji büyümüş prostatın boyutlarında küçülme göstermiştir.

Yaşlanma: Ayak refleksolojisi hücrelerde zarar meydana getiren serbest radikalleri azaltır ve antioksidanları arttırır. Ayak refleksolojisi gören bireyler yüksek kolesterol ve monogliserid semptomlarında iyileşme göstermişlerdir. Ayak refleksolojisinin düşük beyaz hücre sayımında (lökopeni) ilaçlardan daha etkili olduğu bulunmuştur.

Ağrı Dindirme: Refleksoloji, böbrek ve uretra taşı nedeniyle olan ağrıları azaltır. Diş ağrısı hastalarının semptomlarının %26’sını ortadan kaldırdığı gibi bu hastaların %66’sının ağrısını azaltmıştır. Refleksoloji gören böbrek taşı hastaları daha az ağrı hissetmiş, taşların atılımının başlaması daha çabuk olmuş ve komple atımı daha erken olmuştur.

Ameliyat Sonrası İyileşme: İlaç ve ayak masajı uygulanan cerrahi sonrası hastalar sadece ağrı kesici kullananlardan daha az yakınma bildirmişlerdir.

Bakımevi: Hastaneye yatırılmış kanserli hastalarda olan ağrı ve bulantı gibi sıkıntı veren semptomları azaltır. Sonuçlar göstermiştir ki tedavi hastaların ağrı, bulantı ve gevşeme algıları üzerinde önemli ve hızlı bir etki üretmiştir. Refleksoloji grubunun %100’ü yaşam kalitelerin iyileşmesinden yararlanmışlardır: görünüş, iştah, solunum, doktorlarla-aileyle ve hemşirelerle iletişim, konsantrasyon, konstipasyon, diare, gelecek korkusu, miksiyon, mobilite, ruh hali, bulantı, ağrı, uyku ve yorgunluk.

Bildirilen Reaksiyonlar

Vaka çalışmaları, ki bunlar istatistiksel sonuçlar değildir, uzman biri tarafından refleksolojiyle tedavi edilen kişilerin bir çok reaksiyon bildirdiğini göstermiştir. Bu reaksiyonlar şunları içerir:

Tedavi sırasında: Gevşeme ve rahatlama hissi, Duygusal reaksiyonlara bağlı olarak bulantı ve rahatsızlık, Gülme yada ağlama gibi hisler görülebilir, Kişi iç çekebilir, esneyebilir veya uykuya dalabilir, Isısı sıcak yada soğuğa değişebilir, Ayakta veya vücut boyunca bir karıncalanma hissi, Tıkanık alanlar boyunca iğne batması tipinde hisler olabilir

Tedavi sonrasında: Sinüs tıkanıklığı açıldıkça burnun akması gibi üşütme semptomları, Mukus akciğerler ve respiratuar yollardan temizlendikçe öksürme, Daha sık idrara çıkma, bağırsak hareketleri veya gaz, Baş ağrıları, artmış terleme, deri döküntüleri veya susuzluk, Esneme veya yorgunluk

Tam bir seans yaklaşık 45 dakika ile bir saat arası sürer. genelde hf.1-2 oü 8-12 seans önerilir

Refleksoloji kimlere uygulanMAMAlıdır?

Refleksoloji, hamileliğin ilk üç ayında tavsiye edilmez ve uygulanmamasına dikkat edilmesi gereken bir terapidir.(rahim ve yumurtalıklar bölgesine yavaşça uygulanabilir). Bununla birlikte enfeksiyon halinde, ateşlenme durumunda, diabet, flebit, kanser ve damar tıkanıklığı hastalıkları söz konusu olduğunda kişiye Refleksoloji uygulanmamalıdır veya uygulanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Tromboz, Diyabet, Varis, Yaralı ayaklara, Çürük alanlar üzerine uygulanmaz!!!

Comments are closed.